Ontario Curriculum Expectation:
5.F1.5 calculate unit rates for various goods and services, and identify which rates offer the best value.
Calculate the unit rate to find the better buy when shopping.
The unit rate compares the price of the same item between stores.
Always divide the price by the quantity of items.
Example: Annie wants to buy some t-shirts. Which store has the better buy?
T-Shirts R’ Us sells t-shirts for $4 each, while Shirts Galore sells them for $3 each.
Shirts Galore has the better buy. Annie should go to Shirts Galore to buy t-shirts.
Activity Summary
0 of 10 questions completed
Questions:
Information
You have already completed this activity. You cannot start it again.
Activity is loading…
You must sign in or sign up to take this activity.
You must first complete the following:
Results
Question results are being recorded.
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your Time:
Time has elapsed.
You have reached 0 of 0 point(s), (0)
Score: of ()
0 Essay(s) Pending (Possible Point(s): 0)
Categories
- Not categorized 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Current
- Review
- Answered
- Correct
- Incorrect
-
1 of 101. Question
1. Calculate the price per unit for each item below.
   Store A: $21 for 7 belts
   Store B: $12 for 3 belts
Which store has the better buy?
CorrectIncorrect -
2 of 102. Question
2. Calculate the price per unit for each item below.
   Store A: 6 shorts for $84
   Store B: 9 shorts for $99
Which store has the better buy?
CorrectIncorrect -
3 of 103. Question
3. Calculate the price per unit for each item below.
   Store A: 8 juice box cases for $56
   Store B: 6 juice box cases for $54
Which store has the better buy?
CorrectIncorrect -
4 of 104. Question
4. Calculate the price per unit for each item below.
   Store A: $26 for 13 balloons
   Store B: $18 for 6 balloons
Which store has the better buy?
CorrectIncorrect -
5 of 105. Question
5. Calculate the price per unit for each item below.
   Store A: $25 for 5 pairs of socks
   Store B: $28 for 7 pairs of socks
Which store has the better buy?
CorrectIncorrect -
6 of 106. Question
6. Calculate the price per unit for each item below.
   Store A: 3 burgers for $9
   Store B: 6 burgers for $12
Which store has the better buy?
CorrectIncorrect -
7 of 107. Question
7. Calculate the price per unit for each item below.
   Store A: $180 for 6 bags of dog food
   Store B: $140 for 4 bags of dog food
Which store has the better buy?
CorrectIncorrect -
8 of 108. Question
8. Calculate the price per unit for each item below.
   Store A: 4 pairs of earrings for $280
   Store B: 5 pairs of earrings for $325
Which store has the better buy?
CorrectIncorrect -
9 of 109. Question
9. Calculate the price per unit for each item below.
   Store A: 5 sweaters for $140
   Store B: 8 sweaters for $256
Which store has the better buy?
CorrectIncorrect -
10 of 1010. Question
10. Calculate the price per unit for each item below.
   Store A: 24 soup cans for $48
   Store B: 15 coup cans for $45
Which store has the better buy?
CorrectIncorrect