Ontario Curriculum Expectation:
5.F1.5 calculate unit rates for various goods and services, and identify which rates offer the best value.
A unit rate tells how much there is of something per one unit.
For example: $25 per kilogram, or 50 km per hour.
To find the unit rate, we use division. For instance, if there are 24 cupcakes in 4 boxes we need to divide to find out how many cupcakes there are per box.
24 cupcakes ÷ 4 boxes = 6 cupcakes per box